15 siječnja, 2014
Ljekovitim biljem protiv virusa, prehlade i gripe
Prolazi i Indijansko ljeto i polako se pretvara u divnu jesen. Osjetimo ju dok nam lišće šušti pod nogama, kroz miris grožđa i kestenja, u raskoši bundeva… I dok se vatreno smeđe boje jeseni ponekad stope s sivilom maglovitog jutra, desi nam se da osjetimo pad energije, bezvoljnost, što ponekad odvede u smjeru virusa, prehlade i gripe. Vjerojatno ste otkrili da konvencionalna medicina na ovom području ima malo za ponuditi. Ljekovi poput aspirina samo potiskuju simptome, oni ne liječe bolest. Također, imaju niz štetnih popratnih djelovanja. Koristeći ljekove poput antibiotika, slabite prirodnu sposobnost organizma da se obrani od bolesti. Ljekovi za sinuse, primjerice, mogu nadražiti nos i grlo, te produžiti infekciju. Što se tiče antibiotika, uključujući penicilin, oni ne ciljaju na viruse i mogu biti djelotvorni (Iako ih ne preporučujem) samo ako bakterijska infekcija prati prehladu ili gripu…
Tjelesni simptomi govore svakom pojedincu u čemu je problem, i što je potrebno učiniti. Simptomi su način kako Duša komunicira s Tijelom. I zato ih ne smijemo zanemariti, i potiskivati. Glavobolja, bolni mišići i osjećaj umora upućuju na to da se trebate odmoriti, a groznica ili loša probava daju znak da je potrebno jesti lagano…
Biljni tretmani potiču tijelo da izliječiti samo sebe, te jačaju prirodni imunitet. Prehlada ili gripa vjerojatno neće nestati odmah, no liječenje prirodnim putem je dugoročno i potpunije, jer liječimo korjen bolesti a ne potiskujemo simptome. I puno je veća vjerojatnost da sljedeće sezone nećete opet pokupiti prehladu.
Predlažem da jednostavne prirodne lijekove imate uvijek na umu ili blizu sebe, pa kad zatrebaju, da su na dohvat ruke.
Biljke s antivirusnim djelovanjem
Znanstvenici su otkrili da neke biljke uništavaju viruse, te proučavaju mogućnosti kako ove biljke dodati u farmaceutske proizvode. No, ne morate čekati, jer biljni lijekovi su svuda oko nas! Među biljkama koje rastu u našem podneblju, a za koje je dokazano da spriječavaju viruse, uključujući i gripu, su: Lavanda (Lavandula angustifolia), Eukaliptus (Eucalyptus globulus), Ružmarin (Rosmarinus officinalis), Matičnjak (Melissa officinalis), Izopa (Hyssopus officinalis), Paprena metvica (Mentha piperita) i Čajevac (Melaleuca alternifolia). I Šipak, ne zaboravite šipak, prepun je Vitamina C!
Sve ove biljke mogu spriječiti bakterije odgovorne za infekcije grla, pluća, sinusa, ušiju i očiju, koje su najčešću uzrok prehlade ili gripe. Osim toga, gore nabrojane biljke ublažavaju napade kašlja, jačaju probavu i ublažavaju groznicu/temperaturu potičući cirkulaciju i znojenje.
Tanin spojevi koji se nalaze u drugim biljkama, kao što su Bijeli hrast (Quercus alba kore) i Bayberry (Myricom cerifera) također uništavaju gripu i druge vrste virusa.
Ayurveda iznimnu pozornost pridaje kulinarskim začinima; oni za nas nisu tu samo da pospješe ukus hrani – nego ih također koristimo u skladu s njihovim ljekovitim svojstvima. Kod dubinskog rješavanja bakterija iz organizma i virusnih infekcija pomažu luk (Allium sativum), timijan (Thymus vulgaris), mažuran (Origanum majorana), cimet (Cinnamomum verum) i crni papar (Piper nigrum). Đumbir (Zingiber officinale) uz svoja antivirusna svojstva, također smanjuje temperaturu i bolnost mišića.
Ako razmišljate kako koristiti ove biljke – jedan od najlakših načina je popiti ih u čaju, ili sa sokom od jabuka ili grožđa. Odličan je i u čaju od đumbira. Ti sokovi/čaj također imaju antivirusna svojstva, te će djelovanje biti višestruko. Možete ih piti i sa sokom od bazge (Sambucus nigra) – bazga uz mnoga svoja ljekovita, međuostalim i antivirusna svojstva je i fini tonik za cijeli organizam. Birajte isključivo prirodne sokove (najbolje ako ih sami netom prije upotrebe iscjedite od svježeg voća), bez dodatka šećera i aditiva. Ukoliko želite detaljne savjete prilagođene potrebama vašeg organizma, te preporuke oko načina upotrebe i dnevnih doza – slobodno mi se javite za konzultacije.
Pretplati se na:
Objavi komentare (Atom)
Nema komentara:
Objavi komentar